Bir Sitenin WordPress Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir sitenin WordPress olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Bu durumu öğrenmek için bir sürü farklı yol bulunmaktadır.  Peki, bu WordPress nedir? Bu sorunun cevabına baktığımız zaman karşımıza şöyle bir durum çıkar, Blog, haber, e-ticaret, kurumsal ve daha birçok alanda kullanılan bir kişisel web sitesidir. Bazı internet sitelerini gördüğümüzde, bu sitenin kullandığı alt yapıyı bazen çok merak ederiz. Sitenin WordPress olup olmadığını anlamanın birkaç farklı yolu var. Gelin şimdi bunlara bakalım.

1) Admin Yolunu Kontrol Etmek

WordPress alt yapısına sahip internet sitelerinde, yönetim paneline erişebileceğiniz bir link bulunmaktadır. “Websitesi.com/wp-admin” tarzında kontrol sağladığınızda önünüze çıkan sayfadan panele erişim sağlayabiliyorsanız, bulunduğunuz site WordPress temelli bir sitedir. Ancak site geliştiricileri, güvenlikleri nedeniyle bu erişim linkini değiştirebilirler. Bu durumla karşılaşırsanız merak etmeyin başka yöntemlerimiz de mevcut.

2) Giriş Paneli

Giriş paneli sayfası, her WordPress tabanlı internet sitesinde bulunan sayfalardan bir tanesidir. Kullanıcı girişi ya da yönetici adıyla giriş yaptığınızda bu sayfaya ulaşmak adına internet sitesi url’sinin sonuna “/wp-login.php” ekleyip enter tuşuna basınız. Eğer karşınıza bir giriş sayfası açılıyorsa, WordPress sitesinde olduğunuzu gösterir.

3) Kaynak Kodları

Bir internet sitesinin WordPress olup olmadığını anlamak adına yapabileceğiniz bir başka şey ise, bulunduğunuz sitenin kaynak kodlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmeniz için de internet sitesi açıkken fare ile sağ tıklayıp “sayfa kaynağını görüntülü” seçeneğine basıyoruz. Bunu yaptıktan sonra “CTRL + F” kısayolunu yapıyoruz, bunu yapmamızın amacı çeşitli aramalar yapacak olmamız. “Wp-content, WordPress, wp-includes” terimlerini arattığımız zaman olumlu bir sonuca ulaşıyorsanız, bulunduğunuz sitenin bir WordPress sitesi olduğunu gösterir.

4) İsitwp.com’dan Kontrol Edin

Yukarıda yer alan 3 seçeneği de yapamadıysanız veya yaptığınız halde olumlu bir sonuç alamıyorsanız, yapmanız gereken şey bu siteyi ziyaret ederek, WordPress olup olmadığını fark etmediğimiz sitenin URL’sini kopyalayıp, bu sitenin arama motoru kısmına yapıştırmak. Bu site bize WordPress olup olmadığını gösterecektir.

WordPress Nedir?

WordPress, 2003 yılında iki ortağın çalışmaları sonucunda ortaya çıkan, kaynak kodlarına sahip bir içerikleri yönetme sistemidir. Kullanan kişilerin herhangi bir kod bilgisine ihtiyacı olmadan blog üzerine bir sayfa oluşturabilmesini kapsayan sistemdir.  İlk çıktığı zamandan bu yana kadar WordPress o kadar fazla değişti ki artık her türlü siteyi WordPress ile yapabiliyoruz.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress sitesi ile yapılabilecek şeylere bakacak olursak;

  • Blog Sitesi
  • Haber Sitesi
  • Kurumsal Firma Sitesi
  • E-ticaret Sitesi
  • Oyun Sitesi
  • Pazaryeri Sitesi
  • Bağış Sitesi
  • Sosyal Medya Benzeri Siteler
  • Forum Sitesi

Gibi aklınıza gelen bir sürü site açabilirsiniz. WordPress sitesinin bünyesinde bulunan birçok farklı tema ve eklenti ile açmak istediğiniz siteyi çok daha güzel ve alımlı bir hale getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakın