Blogger SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Blogger SEO ayarları doğru bir şekilde biçimlendirilerek ziyaretçi sayısı artırılabilir. Ziyaretçi sayısına etki eden en önemli etkenlerden biri de SEO ayarlarıdır.

SEO ayarları yaparken birçok konuya dikkat edilmelidir. İç ve dış SEO olarak çalışmalar yapılmalıdır. Aynı zaman doğru tema seçimi yapılmalıdır. Ayrıca tema seçerken blog konunuz ile alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.

Blogger SEO`ya Uygun Tema Seçimi Nasıl Yapılır?

Blogger SEO teması seçimi yaparken sektörünüze uygun seçim yapmalısınız. Günümüzde popüler ve sıkça tercih edilen SEO uyumlu temalar aşağıdakilerdir:

 1. SEO Uyumlu Blogger Teması – Bayna

Bayna blogger teması temiz kod yapısı ile hazırlanmış çok amaçlı bir blogger temasıdır. Bu tema ile blogger şablonunuza profesyonel görünüm katabilirsiniz. Tema içerisinde yazar hakkında alanı, arama formu ve slider yazıları gibi bölümler yer almaktadır.

2. SEO Uyumlu Blogger Teması – Smooth

Smooth Grid Blogger teması 7.0 tasarım puanına sahiptir. Ayrıca temanın kullanımı oldukça kolaydır. Yeni blog sayfası açmak isteyenlerin kullanması için uygundur. Tema daha çok teknoloji, haber ve magazinsel konularda kullanılabilir. 

 • View  

Fresh View teması kaliteli ara yüze sahiptir. Blogger temasının hemen üst kısmında reklam vermeniz için alan bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya butonları ekleyerek daha fazla kitle oluşturmaya yardım etmektedir.

Kolay kullanımı ile birçok işi tarafından tercih edilen tema türüdür. Easy Blog basit ve kullanışlı ara yüzü ile kaliteli görünüm oluşturmaktadır. Ayrıca tema sadece masaüstünde değil, aynı zamanda telefon ve tabletler ile de uyumlu çalışmaktadır.

Magazinsel blog açmak fikri olanlar için Omagazine doğru seçim olacaktır. Beyaz rengin ağırlıklı olduğu tema, mobil ve masaüstü uyumlu çalışmaktadır. Ayrıca temada son paylaşılan içeriklerinizi görüntüleyebileceğiniz bar mevcuttur.

Daha canlı renklerin kullanıldığı tema magazin ve günlük yaşam ile ilgili içeriklerin paylaşılması için uygundur. Sitede arama ve sosyal medya butonu gibi birçok fonksiyon yer almaktadır. Ayrıca öne çıkan içeriklerinizi en üst kısımda yerleştirebilirsiniz. 

Seyahat bloglarının vazgeçilmez temalarından biri ola Trendy Travel, çok fonksiyonlu özelliği ile dikkat çekiyor. Temada seyahat ile ilgili içeriklerinizi sunmanız için her türlü olanak sunuluyor. Ayrıca göz yormayan renklerin kullanılması temanı daha da kullanılabilir hale getiriyor.

Lashira blogger teması rengarenk görüntüsü ile karşımıza çıkıyor. Temanın diğer temalara nazaran daha yavaş çalıştığını söyleyebiliriz. Bunun başlıca sebebi temanın daha fazla özelliği barındırmasıdır. Ayrıca tema hem masaüstü hem de mobil uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

VeryMag haber bloğu açmak isteyenler için sunulan mobil uyumlu ücretsiz bir temadır. Media Ajans ve kişisel Blogger`lara en uygun seçim VeryMag teması olacaktır. Ayrıca tema otomatik, teknoloji, moda vb. kategoriler için uygundur.

Blogger Gossip teması daha çok kişisel amaçlarla kullanılmaktadır. Çok şık tasarıma olan olan tema, sidebar bölümünde kişisel bilgilerinizi girmenize imkan tanıyor. Ayrıca temanın çok güzel yorum sistemi bulunmaktadır.

Blogger İç SEO Düzenlemesi

Bu başlık altında Blogger iç SEO düzenlemesi hakkında bilgiler vereceğiz.

 • Doğru Konu Seçimi

Blog sayfanızda dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de içerik konusudur. Sayfanızda yayınlamak istediğiniz konular ziyaretçilerinizin isteklerini karşılamalıdır. Ayrıca tüm konularınız özgün ve anlaşılır dil ile yazılmalıdır. Özgün ve kaliteli içerikler ile ilke SEO adımını atabilirsiniz.

 • Rakiplerinizi Analiz Edin

Rakiplerinizi, yani sektörünüzdeki diğer blog sayfalarını takip etmelisiniz. Onların neler yaptığına ve nasıl yol izlediğine dikkat etmelisiniz. Bu şekilde onların artı ve eksiklerini görebilirsiniz. Rakiplerinizin eksik olduğu kısımları kendi blog sayfanızda tamamlayarak sıralamada ilerleyebilirsiniz.

 • Trend Konuları İzleyin

Sosyal medya üzerinden gündemi takip etmelisiniz. Blog sitenizi güncel tutabilmek adına yeni içerikler üretmelisiniz. Güncel konulu haberler paylaşarak arama motorlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz.

 • İçerik Paylaşımı Yapmadan Anahtar Kelime Analizi Yapın

Herhangi konuda makale yazmak istiyorsanız, ilk önce anahtar kelime analizi yapmalısınız. Konunuz ile alakalı doğru anahtar kelime seçimi yaparak görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Başlık, açıklama ve anahtar kelime yazarken SEO araçları kullanabilirsiniz.

 • Kelime Limiti

Bir içerik gireceğiniz zaman kelime limiti en az 300 kelime olmak zorundadır. Ancak içeriklerinizin kelimesini 450 – 750 kelime aralığında tutmanız daha iyi olacaktır. İçeriklerinizde boş kelime kalabalığı olmamasına sadece gerekli bilgilerin yer almasına özen göstermelisiniz.

 • Başlık Seçimi

İçerik girişi yapmadan önce başlık seçimi SEO konusunun en can alıcı noktasıdır. Başlık seçeceğiniz zaman mutlaka anahtar kelime içermesine dikkat etmelisiniz. Anahtar kelime içermeyen başlıkların sıralamada ilerlemesi nispeten daha zor olacaktır.

 • Permalink Optimizasyonu

Kısa permalink yapısı kullanmalısınız. Permalink`leriniz en fazla dört veya beş kelime içermelidir. Linklerde kullandığınız kelimeler SEO açısından olumlu sonuçlar almanıza yardım edecektir.

 • Site Hızı

Blogger SEO iç optimizasyon işleminde en önemli noktalardan biri de site hızıdır. Google sıralamasında yer almak için site açılış hızınızın en az 4 – 5 saniye arasında olması gerekmektedir. Site hızlandırma işlemi yaparak blog sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlamalısınız.

 • İç Link Kullanımı

Paylaştığınız içeriklerinizde diğer blog konularınıza iç link vererek sayfalarınız arasında bağ kurabilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçiler iç linkler ile farklı konularınıza ulaşacaktır. Google bu durumda sizi ödüllendirerek iç link verilen konularınızı üst sıralara taşıyacaktır.

 • Meta Tag

Met tag`leri ana şablonunuzda <head> ve <head> kodları arasına eklemelisiniz. Bunun için blogger kumanda paneline giriş yapmalı ve şablon üzerine geldikten sonra “HTML Düzenle” demelisiniz. Ardından “CTRL+F” ile aşağıdaki satırı bulmalısınız:

 <b:include data=’blog’ name=’all-head-content’/>

Bu etiketin hemen altına aşağıdaki bilgileri ekliyoruz: (Tırnakların açık kalmamasına dikkat ediyoruz)

<meta content=’Açıklamanızı buraya ekleyin’ name=’description’/>

Blogger Sitelere İçerik Üretimi Nasıl Yapılmalı?

Blogger sitelere içerik üretimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır. Bunlardan ilki içeriklerinizin SEO uyumlu olmasıdır.

İçerik üretimi yaparken tüm SEO kriterlerini karşıladığına dikkat etmelisiniz.

Blogger içerik üreteceğiniz zaman anahtar kelime seçimine dikkat etmelisiniz. Yeni blog sayfası açtıysanız uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz.

Peki uzun kuyruklu anahtar kelime nedir? Uzun kuyruklu anahtar kelimeler 2 veya daha fazla kelimeden oluşmaktadır.

Neden uzun kuyruklun anahtar kelime tercih etmeliyim? Yeni açılan blog sayfasında aranma hacmi büyük olan tek kelimeden oluşan anahtar kelime kullanmanız doğru olmayacaktır. Çünkü aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerde rekabet çok fazla olduğu için yeni açılan blog sayfasıyla hit almanız neredeyse imkansız. Bunun yerine uzun kuyruklu anahtar kelimeler tercih ederek içeriklerinizi ön plana çıkarabilir ve hit almaya başlayabilirsiniz.

Blog içeriği üretirken kelime sayısının 300`ün üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Daha kapsamlı ve bilgi verici içeriklerin üst sıralara çıkması daha kolay olacaktır. 

Bir yorum bırakın