Doğru içerik ile Dijital Pazarlamanın Önemi

Güven. Otorite. Etki. Bu üç şeyin ortak noktası nedir? Markaları ve içerik üretenleri gerçek birer kanaat önderi konumuna ulaştırabilecek her başarılı içerik bu üç temel özelliğe sahiptir. Yayınladığınız her bir içerik parçası bu üçlemeyi elde etmeyi amaçlamalıdır.

Peki sizi güvenilir ve etkili gösterecek bir içerik nasıl oluşturulabilir? Bunun cevabı “araştırma”dır. Araştırma içerik oluşturma sürecinde en önemli aşamaların başında gelir. Çünkü anlattıklarınızla okurlarınızı etkilemek istiyorsanız söylediklerinizi ‘işkembe-i kübradan sallamadığınızı’ göstermek ve kanıtları, belgeleri, rakamları vs. insanlara sunmalısınız.

Dijital pazarlama, online satış, e-ticaret ve sosyal medya kavramlarının hayatımıza girmesi ve giderek yaygınlaşması ile birlikte içerik yazımı ve yönetiminin önemi de anlaşılmaya başladı. Hedef kitleye ulaşılmasında ve bu kitlenin satın almaya yönlendirilmesinde kaliteli içerik pazarlaması büyük bir rol oynamakta ve bu da artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.

Kaliteli içerik pazarlaması, sadece ürün veya hizmet hakkında yazılan yazılardan ibaret olmaktan çıkmış durumda. Doğru hedef kitleye doğru ürünün veya hizmetin istenilen şekilde pazarlanmasını sağlayan ve pek çok kolu olan bir yöntem haline geldi. E-mail pazarlama, sosyal medya, bloglar ve arama motoru reklamları doğru ve kaliteli içeriği kullanmada oldukça etkili platformlar olarak öne çıkıyor.

“İçerik kraldır” denir, ancak kral olan hangi içerik?

“İçerik kraldır” deyişinin geçerli olduğu online mecrada, satılan bir ürünün ya da hizmetin doğru hedefe ulaşmasını sağlayacak doğru içerik içinde aranacak bazı kriterler vardır. Bunlar markalar arasındaki yarışta rakiplerden sıyrılmayı sağlayacak olan kilit noktalardır.

Öncelikle yazılacak olan içerik dil bilgisi ve imla kurallarına uygun, anlaşılır bir dille yazılmış ve özgün olmalıdır. Ne kadar önemli ve heyecan uyandıracak konulardan bahsediyor da olsanız, yazım hataları olan bir içerik anlaşılmanızı zorlaştıracak, doğru içerik değil ziyan olmuş içerik olacaktır.

Aynı zamanda içeriğinizin tamamen sizin bilgi ve birikim süzgecinizden geçmiş, özgün bir içerik olması da bir o kadar önemlidir. “Kopyala-yapıştır” yoluyla yazılmış içerikler ziyaretçi kaybına neden olacaktır. Ziyaretçi kaybı da ne yazık ki potansiyel müşteri kaybı demektir.

Hatasız ve akıcı bir içerik yazmakla birlikte, içeriğinizin daha doğru ve daha fazla sayıda okuyucuya ulaşabilmesi için arama motorlarına uygun yazılması da gerekiyor. Arama motoru optimizasyonuna (SEO) uygun içerik yazma, yazılarınızda belirlediğiniz bazı anahtar kelimeleri kullanarak site trafiğinizi artırmaya yönelik yaptığınız çalışmadır.

İçerik Pazarlaması Sosyal Medya ve Görsel Araçların Kullanımını Gerektiriyor

İçerik pazarlaması deyince Facebook, Instagram, Youtube, bloglar gibi sosyal mecralar ve e-mail gönderiminden de bahsetmek gerekiyor. Sosyal medyanın hayatımızda çok büyük bir yer kaplamasıyla birlikte, bu alandan ulaştırılan içeriklerin de önem kazanması kaçınılmaz oldu. Markalar sosyal medya ve e-mail içerikleri aracılığıyla kampanya ya da duyurularını daha fazla kitleye, daha samimi şekilde iletme fırsatı elde ediyor.

Aynı zamanda blogların yaygınlaşmasıyla birlikte blog içerikleri de ürün veya hizmet pazarlama araçları olarak kullanılmaya başlandı. Zira blog içeriği hem markaların Google arama sonuçlarındaki görünürlüklerine katkı sağlayarak daha fazla ziyaretçi trafiği almalarına, hem de ziyaretçileriyle iyi bir ilişki kurabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Satış ve pazarlama ortaklığı anlamına gelen ‘affiliate marketing’ kavramı da blog içeriklerinin önemini ortaya koyan örneklerden biri. Bu sistem marka ya da işletmenin, blog içeriği üzerinden ürünün ya da hizmetin pazarlamasını yapması için yayıncı ya da bloggerla anlaşmasına dayanıyor.

Tüm bunlara ek olarak içerik pazarlaması, fotoğraf ve video gibi görsel araçların kullanımını gerektiren bir pazarlama şeklidir. Görsel araçların kullanımı trafiği ve satışı artıracak unsurlar arasında yer alıyor. İçeriği doğru ve kimi zaman da eğlenceli bir şekilde destekleyen görsel malzemeler doğru kitleyle buluşulmasını sağlayacak ve hedefe giden yolu sağlamlaştıracaktır.

Bir yorum bırakın