Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı

Hemen Çıkma Oranı,  herhangi bir internet sitesine giriş yapan kullanıcının hemen ardından başka bir internet sitesine geçiş yapıp, ilk girdiği site daha açılmadan ayrılmasıdır. Hemen Çıkma Oranı web sitelerinin başarısını gösterir bir düzey olarak kabul edilmektedir. oran normal oranlardan fazla olan bir web sitesi, yeterince iyi bir web sitesi demek değildir. Çünkü sitesine gelen kullanıcıları, sitede uzun süre tutamamaktadır.  Peki, bu durumda Hemen Çıkma Oranı kaç olmalıdır? Siteden siteye farklılık gösterse de normal şartlar altında bu oranın en az %60 olması gerekmektedir.  Ancak satış yapılan sitelerde bu oran farklılık göstermektedir ve %10 ila %40 arasında değişkenlik göstermektedir. Yine blog sitelerinde de tek sayfalık oturumlar epey yaygın olduğu için hemen çıkma oranının %90 olması çok normaldir. Bu nedenle web sitesinin amacına ve yapısına göre Hemen Çıkma Oranı değişmektedir.

Hemen Çıkma Oranının Düşürülmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Oluşturduğunuz bir internet sitesinin başarılı veya başarısız olduğunu anlamanın en kolay yollarından bir tanesi Hemen Çıkma Oranı olarak karşımıza çıkar. Oluşturduğunuz internet sitenizin arayüz bölümünün karmaşık olması, sitenizi ziyaret eden kişilerin hemen siteden ayrılmasına yol açmaktadır. Basit ve sade tasarımlar, bu oranın düşürülmesi için işinizi fazlasıyla görecektir. Günümüz dünyasında çoğu insan internete mobil yollardan erişim sağlamaktır. Bu neden sitenizin mobil ara yüzünü düzgün bir şekilde yapılandırmanız demek, Hemen Çıkma Oranı yüksek bir siteyseniz, oranı düşürmek için harika bir fırsat demektir.  Bunlar dışında oranın düşürülmesi için bazı yöntemlerde mevcuttur. Şimdi bu yöntemlere de bakalım;

  • İlgili gönderilere bağlantılar
  • İçeriğin okuyucularınız ile bağlantılı bir şekilde düzenlenmesi
  • Sitenizin basit ve sade bir tasarımı olması,
  • Temiz açıklamalar ve başlıklar hazırlamak,
  • Sitenizde açılmayan sayfalara izin vermeyin,
  • Yavaş bir siteden mutlaka kaçının,

İşte bu yöntemler Hemen Çıkma Oranı yüksekse düşürmenizde oldukça yardımcı olacaktır.

Sitenizde Yer Alan İçeriklerin Hemen Çıkma Oranına Etkileri Nelerdir?

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı? Sorusu kendisiyle beraber bir soruyu daha getirmektedir bu soru ise hemen çıkma oranında içeriklerin ne gibi bir önemi var? Sorusudur. Bu oranın düşük olması için yukarıda yapmanız gerekenleri teker teker listelemiştik bu listede en önemli unsur belki de içeriklerin sağlam olmasıdır.  Bu oranı alçak tutabilmek adına yapılması gereken en önemli şey, içeriklerin sağlam olmasıdır.  Kapsamlı, detaylı ve mantıklı içerikler oluşturmak ziyaretçilerin sitenizde kalma sürelerini uzatacaktır. Bununla birlikte, yazılarınıza dikkat çekici görseller eklemek, videoların veya ses efektlerinin kullanılması sitenizi ziyaret eden kullanıcılarda oldukça güzel bir izlenim oluşturacak ve ziyaretçiler daha çok gezmek isteyecektir. İnternet sitelerinin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de başlık ve içerik arasında düzgün bir bağlantı kurulmadan yazı yazılıyor olmasıdır. Başlık ve içerik arasındaki başlıkta bu oranı düşürecek ve yazı kalitenizi artıracaktır.

Bir yorum bırakın