içeriğin Önemi Nedir?

Özenli ve Tutarlı Bir Web Sitesi içeriği ile Kazançlı Çıkın

Web sitelerinde kullanılacak içerik büyük önem taşımaktadır.  Bir web sitesinin içeriği hedef kitlenin ilgisini çekecek türde olmalıdır, hedef kitlede merak hissi uyandırmalı ve onları cezbedici olmalıdır. Verilen niteliklere sahip olan içerikler kısa zamanda hedeflenen kitlenin ilgisini çekecek ve web sitesi arama motorlarında en ön sıralara doğru ilerleyecektir. Webde içeriğin önemi konusunda belirtilen önemli bir kavram bulunmaktadır, o da arama motorları kavramıdır.

Arama motorları arasında ilk akla gelenler Google ve Yandex’tir. Bu arama motorları webde arama yapan bir kullanıcıya yaptıkları kelime araması ile en alakalı olan çözümleri önererek arama yapan kişiyi memnun etmek için en uygun içeriklere yönlendirirler. Bir web sitesi ile arama motorları arasındaki ilişki en basit şekli ile böyledir.

Bir web sitesine içerik yazılırken dikkat edilmesi gereken konular

İçeriğin özgün olması: İçerik hazırlamak çok basit bir konu olarak değerlendirilsede arama motorları için en önemli konulardan biri içeriğin özgünlüğüdür. Web sitesine girilecek bir içerik başka bir siteden kopyalanmış ise o yazıyı okuyan kişi tarafından ilgi çekici bulunmaz ve okuyucuya bilgi birikimi olarak da yeni bir şey katmaz.

Bu nedenlerden dolayı site arama motorları tarafından yapılan sıralamada özgün içeriğe sahip site ilk sıralarda gösterilirken kopya içerik bulunan web sitesi daha gerilerde yer alır.

Yazıdaki imla kuralları: İmla kuralları içeriğin doğru sözcük ve kelimelerle ifade edilmesini sağlayan yazım kurallarıdır. Bu kurallara uygun hazırlanmış olan içerik arama motorları için daha değerli sayılır ve bu da o web sitesinin sıralamasını yükseltir.

Konunun işleniş şekli: İçeriğin düzgün olmasını gerektiren kurallardan biri de hakkında içerik hazırlanan konunun düzenli olarak ifade edilmesi gerektiğidir. Örneğin yazının hazırlandığı zaman dilimi uyumlu olmalıdır, hangi zaman diliminde konu ele alınmış ise aynı zaman dilimi boyunca yazının devam  etmesi ve sonlanması gereklidir.

İçeriğin SEO açısından önem derecesi

Webde içeriğin önemi belirtilirken en önemli konular yukarıda maddeler halinde belirtildi. Kısaca SEO olarak ifade edilen çalışma sitede yer alan bir içeriği tek başına değerlendirmenin yanında o sitede yer alan diğer içerikler ile bağlantılı olup olmamasının değerlendirilmesi olarak açıklanabilir.

SEO’nun önemi internetin her geçen gün daha aktif olarak kullanılmaya başlanması ile ilgilidir. Web sitelerinin benzer içeriği sunan siteler arasından sıyrılarak hedef kitlelerine öncelikli olarak ulaşabilmeleri için arama motorlarının yaptığı listeleme işleminde ilk sıralara çıkmasını sağlayan çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Tüm bu etkenler webde içeriğin önemi konusunu daha açık ortaya koymaktadır. Bir içeriğin güncel bir konu olması, özgün olması ve SEO uyumlu olması sitenin Google tarafından belli algoritmalara göre sitenin değerinin artmasını ve üst sıralara yükselmesini sağlamaktadır. Web siteleri tarafından en fazla Google kriterleri göz önüne alındığından biz de Google’ı temel alarak örnek veriyoruz.

Bir yorum bırakın