İçerik Üreticileri için Faydalı Bilgiler

İçerik üreticisi konusuna girmeden hemen önce, içeriğin hatta kaliteli içeriğin işiniz için ne kadar önemli olduğuna kısaca bir değinmekte fayda var.

Kaliteli içerik, etkili bir dijital pazarlama kampanyasının temel taşıdır. Yüksek kaliteli içeriğiniz sayesinde kendinizi ve kuruluşunuzu kendi alanında güvenilir bir uzman olarak konumlandırabilirsiniz. Ürettiğiniz içerik hedef kitlenize mesajınızı güzelce iletir, okurlarınızı bilgilendirir ve rakipleriniz yerine sizin ürün ve hizmetlerinizin satın alınması için insanları ikna eder.

Özetle yüksek kaliteli içerik üretmek ve yayınlamak, müşterileri çekmek ve işinize yönelik bir ilgi oluşturmak için yapabileceğiniz en önemli işlerden biridir.

İçerik Üreticileri için Rehber

Günümüz dünyasında çoğu işlemin yürütülmesi için dijital platformlar kullanılmaktadır. Bu durum dijital platformlar üzerinde hizmet sunabilmeyi gerektirir. O zaman da aynı sektörde hizmet sunan platformların rakipleri arasında öne çıkabilmeleri için kaliteli içerik üretmeleri gereği oluşmaktadır.

Verilen hizmet ile alakalı içeriğin kaliteli olması içerik üreticileri için dikkat edilmesi gereken en önemli meseledir çünkü içeriğin kalitesi ne kadar yüksek olursa okura o kadar ulaşır ve hedeflere yakınlaştırır.

İçerik Üreticisi Nedir

İçerik üreticisini kısaca dijital ortamlarda kullanılabilen materyalleri (yazı, resim ve video gibi) üreten kişi olarak tanımlamamız mümkün. Bu yazıda içerik üreticisi sınıfına giren kişiler için rehber niteliği taşıyabilecek bazı bilgiler sunacağız.

Etkili Bir İçerik Hazırlamak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta hazırlanacak olan içerik için amaç belirlemektir. Örnek olarak hedef kitlenin tam olarak belirlenebilmesi için “bu içerik ne amaçla yazılacak, kimlere hitap edilecek” gibi sorular sorulabilir.

İkinci aşamada içerik üreticileri hedef kitleyi belirledikten ve içeriğin amacını saptadıktan sonra etkili bir içerik için araştırma aşamasını gerçekleştirmelidirler. Çünkü sektörde hizmet sunan rakipler arasında öne çıkabilmek için özgün, faydalı ve ilginç bilgiler sunabilmek için o konuyla ilgili gerekli araştırmalar yapılmalıdır. İçerik ile ilgili internette en çok aranan anahtar kelimelerin belirlenmesi bunun için önemlidir.

İçerik oluşturmadan önce içerik konusunda fikir oluşturulmalıdır. Fikir sahibi olmadan etkili bir içerik üretebilmek mümkün olmaz. Bu nedenle içerik üreticileri araştırma aşamasını tamamlayarak ilgili konuda fikir sahibi olabilirler.

Gerekli hazırlıklardan sonra artık yazma aşamasına geçilebilir; tabi burada biz temel olarak metin içeriklerden bahsediyoruz. Yazım aşamasında anlaşılır, net bir dil kullanılmalı, yazılarda dilbilgisi kurallarına uyulmasına özen gösterilmelidir.

Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgiler okuyucuya aktarılırken sade ve anlaşılır olunmalıdır. Tüm bunları yapabilmek için kendinizi okuyucunun yerine koyarak arama motorları için değil de okurlar ve kullanıcılar için üretmeye, yani içtenliğinizi yansıtabilecek ifadeler kullanarak yazmaya çalışın.

Yazılarınızı hedef kitlenizi gözeterek yazmaya dikkat etmelisiniz. Hedeflediğiniz kitlenin anlamakta zorlanacağı terimler kullanmak içerik üreticileri için kaçınılması gereken durumlardandır.

İçerik üreticileri için asıl iş yazının tamamlanmasından sonra başlar denebilir. Çünkü çok iyi bir içerik hazırlamış olsanız bile okunmasını sağlayamazsanız bunun fazla önemi kalmaz. Okunmayı sağlamak üzere ilk iş yazılan metne dikkat çekici bir başlık eklemek, heyecan verici ya da merak uyandırıcı bir giriş cümlesi ve paragrafı yazmaktır. Bunun ardından sosyal medya platformlarında kaliteli ve çekici görsellerle birlikte bu içeriğin paylaşılmasında fayda vardır.

İçerik üreticileri için uygulanması gereken son aşama içeriğin ne ölçüde dönüşüm sağladığı konusudur. Örneğin hangi sosyal medya platformlarından daha fazla dönüşüm sağlandığı, verilen reklamların ne derece etkili oldukları ve kullanılan anahtar kelimelerin ne derece etkili olabildikleri gibi.

İçerik üreticileri için uyulması önerilen temel aşamalar bunlardır. Ama aşamaları detaylandırarak listeyi uzatmak da mümkün. Tüm bu adımlar genel olarak tüm içerik çeşitleri için uygulanabilir.

Yüksek Trafik Çeken İçerikler Nasıl Oluşturulabilir?

İçerik üreticileri için ana hedef yüksek trafik çekebilecek yazılar yazmak olmalıdır. Çünkü yazılan makaleler ne kadar çok trafik çekerse o kadar geniş bir kitleye ulaşmak mümkün olur. Bu nedenle doğru bir fikir sahibi olunması gerekir.

İçerik üreticileri doğru bir fikir sahibi olabilmek için çeşitli yöntemlere başvurabilirler. Örneğin Google Trends gibi uygulamalardan gündeme dair fikirler edinebilir ya da anahtar kelime analiz araçlarından yoğun olarak kullanılan anahtar kelimeleri araştırarak en fazla aranan terimleri tespit edebilirsiniz.

En fazla aranan anahtar kelimeleri belirlemeye yarayan uygulamaların tamamına yakını ücretli olarak sunuluyor. Ama içerik üreticileri açısından yol gösterici olabilen ve ücretsiz olarak sunulan bazı uygulamalar da bulunmaktadır.

İçerik için görsel kullanılmasının gerektiği durumlarda bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak çeşitli internet siteleri bulunmaktadır. Shutterstock, Pixabay ve Bigstockphoto gibi internet siteleri bunların başlıca örnekleri.

Tabi hazırlanmış olan makale içerikleri için özgünlük derecesini belirlemeye yarayan programların kullanılarak makalenizin özgün olup olmadığının belirlenebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle yazılarınızda alıntı olacaksa bu alıntıların çok fazla olmaması ve mutlaka önceden bu konuda bilgilendirme yapılması çok önemlidir.

İçeriklerinizin paylaşılması aşamasına değinmiştik ama bu aşama oldukça önemli olduğu için üzerinde fazlaca durulması gereken bir konu. İçeriklerin paylaşılması aşamasında içerik üreticileri en fazla Buffer, Hootsuite gibi uygulamalardan yararlanırlar. Yalnız unutmadan belirtelim; adı geçen uygulamalar ücretli olarak tam sürüm hizmeti sunmaktalar. Uygulamaların ücretsiz sürümleri ile ancak sınırlı sayıda paylaşımlar yapmak mümkün.

İnfografikler okuyucunun ilgisini çok fazla çektiği belirlenmiştir. Bu nedenle içerik üreticileri infografikler hazırlayarak içeriklerinin etkisini arttırabilirler. İnfografik bir konudaki verilerin grafikler kullanılarak anlatılmasıdır. Bu nedenle akılda kalmaları çok daha kolaydır. Örneğin bir okuldaki başarılı öğrenci sayısını ve başarısız öğrenci sayılarını yazıyla anlatmak yerine infografik hazırlayarak vermek daha etkili olacaktır.

Bir yorum bırakın