SEO Nedir ?

SEO diğer bir ismi ile arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. Web sitelerinde yer alan ücretsiz aramalar ile arama motorlarında sıralamanın optimize şekilde yapılması işlemidir. Yani kullanılan web sitesinde yapılan arama sonucunda belirli ipuçlarının karşılanması gerekir. Bu sayede arama yapan kişiler olumlu kullanıcı deneyimi yaşayacaklardır. SEO aslında arama motorları üzerinden aranan içeriğin belirli bir arama sorgusu için arama motorunda yer alan en iyi bilgi olarak tanımasını sağlama süreci olarak tanımlanabilir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SEO özünde arama motorlarını memnun edebilme uygulamasıdır. Fakat arama motoru nasıl çalışır, sorusu da önemli bir konudur.

Arama motoru kapsamında yapılan aramaların hangi içeriği içerdiklerini belirlemek için internette tarayıcı robotları kullanılmaktadır. Yeterli bilgi toplanması sonucunda bu sayfalara dizinler eklenmektedir. Daha sonra algoritmaları aranan içeriğe göre dizinde yer alan bilgiler ile alakalı şekilde eşleştirmektedir. Bu sayede arama yapan kişilere doğru yanıtlar vermektedir.

Site İçi Ve Site Dışı SEO

SEO ‘nun etkilendiği çeşitli faktörler vardır. Arama motoru sıralaması için en çok etki eden faktör tam olarak bilinmemektedir. Bunu bilmenin de bir yolu olmadığı söylenmektedir. Uzmanlara göre SEO taktikler olması gerekmektedir. Bu taktiklerin ana başlıkları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

Site içi SEO site içerisinde uygulanan tasarım, metin, alt metin ve daha fazlasını kapsayan stratejilerden meydana gelmektedir.

Site dışı SEO site dışında uygulanan stratejileri kapsamaktadır. Bunlara örnek olarak harici bağlantılar, diğer web sitelerinin tanıtım yöntemleri, sosyal gönderiler verilebilir.

Site içi SEO ve sayfa dışı SEO ‘nun amaçları ortaktır. İkisi de sitenin yoğun olmasını sağlamak için uygulanan taktiklerdir. Arama motoruna sahibi olduğunuz sitenin ne kadar önem arz ettiğini bu şekilde taktikler ile gösterebilirsiniz.  Bu sayede sahibi olduğunuz site üst sıralarda yer alabilir ve daha yoğun olabilir.

Temel Düzey SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır, sorusu açık bir şekilde görünmektedir. SEO için en iyi uygulamalar ile ilk adım atmak oldukça önemlidir. Bu sayede kusursuz bir web sitesi oluşturmak kolaylaşabilir. Bu sayede Web sitenizi kolay bir şekilde gezilebilir hale getirirsiniz. Kullanıcı deneyimleri olumlu olduğundan dolayı yoğunluk oranı da artmış olacaktır. Ayrıca vermek istediğiniz bilgileri net bir şekilde site içerisinde verdiğinizden emin olmanız önemli bir noktadır. Bu sayede arama yapan kişilerin sorularına net yanıtlar verebilir bununla birlikte site tıklanmanız da artabilir.

SEO profesyonel görünümlü web sitesinden daha fazlasıdır. Kullanılması gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Anahtar kelime araştırması
 • Mobil ile uyumlu olması
 • Sayfa hızı
 • Otoriterlik
 • İç bağlantılar
 • Dış bağlantılar
 • Meta veriler
 • Alternatif metin

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması SEO yazılarında en önemli unsur olarak geçmelidir. web sayfasında kullanılacak olan en alakalı kelime bulma sürecine anahtar kelime araştırması denmektedir. Araştırmalar sonucunda elde edeceğiniz anahtar kelimeler web sitenizi dünyanın dört bir yanındaki insana ulaştırabilir. Web sayfası düzeninde doğru anahtar kelime seçime sitenizi yoğun kullanımlı bir siteye dönüştürecektir.

Anahtar kelime araştırması yapacağınız toolar:

 1. Semrush
 2. Ahrefs
 3. keywords tool io
 4. Adwords Kelime Planlayıcısı (Ücretsiz)

Mobil Uyumluluk

İnternette arama yapan kullanıcıların %70 Mobil telefon ile arama yaptığı için sitenizin mobil uyumlu olması seo için en büyük kriterdir. Mobil uyumluluk amacında bütün arama yapan kişilerin siteye ulaşabilmesi ve olumlu bir sonuç alabilmesi vardır. Günümüz de mobil cihazlardan sağlanan internet trafiği daha fazladır. Bundan dolayı oluşturduğunuz sitenin mobil uyumlu olması buna zaman ayırmanıza değecek bir iştir.

Bu sayede yalnızca bilgisayarlar, tabletler üzerinden siteniz ulaşıma açık olmaz. Aynı zamanda telefon üzerinden de kişiler sitenizi kullanabilir. Bu da sizi güçlü işletme haline getirir.

Sayfa Hızı (Site Hızı)

Sayfa hızı sitenin yükleme süresidir. Web siteniz ne kadar hızlı yüklenirse kullanıcılar için o kadar sevilecek bir site olacaktır. yavaş web sitesinde genel olarak kullanıcılar site yüklenmeden siteden uzaklaşırlar. Bundan dolayı sayfa hızı önem gösterilmesi gereken durumlardan diğeridir.

Sayfa hızı yüksek olsun istiyorsanız eğer site içerisinde çok fazla medya yüklememeniz, görsel içerikleri optimize etmeniz önemli bir taktik olacaktır. Bu sayede site de temiz ve sade görünecektir.

Site ve sayfa hızı ölçme araçları:

 1. Google pagespeed
 2. GTmetrix
 3. Pingdom

Otoriterlik (Site Otoritesi)

Arama motoru ve kullanıcıların güvenini kazanmanın önemli unsuru otoriterlik maddesidir. Otoriter olduğunuzu kanıtlamanız lazımdır. Genel anlamda herkes uzmanlara güvenir ve kendi alanında uzman kişilerden tavsiye almak isterler. Arama motoru sahipleri de aynı şeyi yapıyorlar. Bir konu üzerinde detaylı bilgiler veren siteler her zaman diğer sitelerden aramada önce karşımıza çıkar. Otoriterlik için belirli taktikler bulunmaktadır;

 • En çok bildiğiniz ürün ya da hizmet hakkında yazılar yazılması
 • Kaliteli bağlantılar kurulması
 • Site içeriğinin güncelliği

Dış Bağlantılar ( Başka Sitelerden Backlinkler )

Dış bağlantılar başka sitelerin sitenize bağlantı verdiği zamandır. Bu sitenizin otoritesine katkıda bulunacaktır. Bundan dolayı önemli bir SEO tekniği olarak bilinir. Bunun dışında daha fazla kullanıcının sayfa erişimin olması sağlanır ve hizmet hakkında ya da ürün hakkında daha fazla bilgiye ulaşım olur.  Dış bağlantılar doğal olduklarından dolayı en iyisidir. Başka site ne kadar yetkili site ise kendi siteniz için o kadar iyi olacaktır.

İç Bağlantılar

İç bağlantılar kendi siteleriniz arasında bağlantı kurma yani iç linkleme anlamına gelmektedir. Bütün siteleriniz kendi arasında bağlantılı olduğundan dolayı yoğunluğunun fazla olma ihtimali artmaktadır. Kullanıcı tarafından siteniz daha gezilebilir bir hal alır. Bundan dolayı insanlar aradıkları şeyleri rahatlıkla bulabilirler. Daha az ziyaret edilen bir siteniz varsa daha çok ziyaret edilen siteniz ile bağlantı oluşturup az ziyaret edilen sitenin de ziyaretini bu sayede arttırabilirsiniz.

Meta Veriler (Title – Description)

Meta veriler sitenizin ne içerdiğini açıklamak için arama motoruna sağlanan bilgileri ifade etmektedir. Arama motoruna yazdığınız herhangi bir aramanın sonucunda karşınıza çıkan sonuçların sayfada ne tür içerik olduğunun başlığı ya da açıklaması yazmaktadır. Bu başlık ya da açıklamalar meta veriler olarak isimlendirilir. Meta veriler kullanıcıların web sayfasını anlamasında önemli bir rol oynamaktadır.

SEO uzmanları meta başlıklarını ya da açıklamalarını arama motoruna gönderilebilecek en önemli SEO sinyali olarak görmektedir. Bundan dolayı en önemli anahtar kelime başlık içerisinde yer almalıdır.

Meta verileri ne kadar ne bir açıklama ile kullanıcıların karşısına çıkarsa o web sitesi o kadar fazla tıklanacaktır. Bundan dolayı meta verileri önemli bir SEO avantajı olarak bilinmektedir.

 1. Meta Title
 2. Meta Description

Alternatif İçerik ve Blog Yazıları

Site içerisinde yer alan resimlere verilen küçük açıklamalara alternatif metin denmektedir. Web sitenizi tarayacak olan botlar resimlerinizi içerik ve alt metinleri sayesinde tarayabilir . Önemli bir SEO varlığı olarak bilinmektedir. Bunun birkaç önemli sonucu vardır;

 • Alternatif metin görselleri arama motorunda yer alan görseller kısmında ve web siteniz üzerinde göstermektedir. Bu özelliğinden dolayı siteniz daha çok kişi tarafından incelenme olasılığına sahip olur. Ayrıca alt metniniz ne kadar iyi olursa görüntü sıralamanız da o kadar fazla olacaktır.
 • Alternatif metin kullanan sitelerin incelemesinde arama motorları optimize edildiğini algılarlar. Bu da web sitenizin arama motorlarının gözünde daha güzel bir site olarak görünmesini sağlamaktadır.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Hattı

Bize ulaşın

Sosyal Medya Yönetimi İçin Fiyat teklifi Alın

Sosyal medya hesaplarınızın profesyonel şekilde yönetilmesini istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

We love writing great content and sharing industry insights. To get a copy of our research on latest trends , subscribe to our newsletter

Sosyal Medya Yönetimi Konusuna Hoşgeldiniz

Sosyal medya hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız mail adresinizi bize iletin sizinle iletişime geçelim.