SEO Sözleşmesinin İçermesi Gereken Maddeler

SEO sözleşmesi bu platform içerisinde hızlı bir şekilde ilerlemeyi sağlayacak önemli etken durumundadır. SEO sözleşmesinin zor olması gerek görülmemektedir. Çünkü bu sözleşmeye etkileşim açısından ihtiyaç vardır. SEO sözleşmesi yapılırken kullanışlı ve gerçekçi yapılmalıdır. Sözleşme kullanışlı bir araç görevi görmektedir. Bundan dolayı konuşmalar başlar başlamaz bir üst seviyeye çıkabilecek duruma gelmek gerekir. Bunun içinde yasal sorumluluklar, çalışmalar, roller, beklentiler devreye girmektedir.

Dijital pazarlama ya da SEO sözleşmelerinde mutlaka yer verilmesi gereken maddeler bulunmaktadır. SEO sözleşmesinin içermesi gereken maddeler ile sözleşme son derece güçlü olacaktır. İmzayı atan da imzayı sunan da bu sayede memnun olacaklardır.

Şirket Bilgisi

SEO sözleşmesi içerisinde şirketin neler sunduğunu defalarca kontrol etmelisiniz. Bunu yapmanız müşteriler ile kurulan ilişki açısından daha fazla değer kazandırır. Sözleşme inceleme ile alakalı yanılgı barındırmamalısınız. Sözleşme inceleyecek olan kişinin eline geçtiğinde kendiniz hakkında çok şey anlatması gerekmektedir. Sözleşmede geçen şirket bilgisi önemli bir etkendir. Bunu unutmamalısınız.

Çalışmayı Yapacak Ekibin Tanımı

SEO sözleşmesi içerisinde ekipte kimler olduğu ve sözleşme kapsamı içinde kimlerin görev yapacağını en ince ayrıntısına kadar belirtmeniz gerekmektedir. Bu sayede sözleşmeniz işe ekibinizi sözleşmeyi okuyan kişilerde tanıyacaktır. Beklentilerini bu şekilde karşılayabilirsiniz.

Referanslar

SEO sözleşmesi içinde profesyonel kaynaklar ve onlara ait iletişim bilgileri yazmalıdır. Bunu yapmanız müşterilere güven duygusu verebilir. Çalışmalarınız da dürüst olduğunuzu göstermiş olursunuz. Referans yapılan kişiler ya da şirketlere de öncede bilgi verilmesi oldukça önemlidir.

Teslimat Zamanı

SEO sözleşmesi teslimat zamanı belirtilmesi gereken bir durumdur. Ne zaman başlayacağı ya da ne kadar sürede tamamlanması gerektiği müşteriye söylenmelidir. Bu da güven oluşturacaktır. Zamana karşı çalışıldığı unutulmamalıdır. Bu sizi ve müşteride oluşturduğunuz güveni riske atacaktır. Talebiniz doğrultusunda denetim aşaması da ekleyebilirsiniz.

Fiyat Tanımı Ve Yapısı

Sözleşme fiyat tanımı içermelidir. Açık bir dil ile belirtilmelidir. Sözleşme içinde sabit fiyat, yönetim harcamaları, karma fiyat seçeneği, kar payı, komisyon yapısı gibi fiyat tanımlarının hepsi yer almalıdır. Fiyat konusunda müşterileriniz de en ufak bir sorun oluşmamalıdır.

Fiyat konusu oldukça hassastır. Bu konu sözleşmeyi imzalanmasında ya da imzalanmamasında oldukça önemlidir. Bundan dolayı her fiyatlandırma modelinin avantajlarını ya da dezavantajlarını düşünüp tek tek değerlendirmelisiniz.

İptal Koşulları

SEO sözleşmesi içinde iptal koşulları yer almalıdır. Müşterilerinizin dilediği zaman sözleşmeyi iptal edebilmesine müsaade ediyorsanız bunu açık bir biçimde belirtmelisiniz. Sözleşme uzun vadeli ise iptal koşulları ekstra bilgili olmalıdır.

Sözleşme iptali konusunda tazminat koşulları gibi bilgilerinde yer alması gerekmektedir.

Yasal Detaylar

Bütün sözleşmelerde olduğu gibi SEO sözleşmesinin içermesi gereken maddeler arasında yasal detaylarda vardır.  Bu yasal detayları kendi şirketiniz çerçevesinde en doğru şekilde hazırlamanız müşteriniz içinde iyi olacaktır.

Bir yorum bırakın